Genel

Saç Ekimi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

sac_ekimi

Son yılların en popüler cerrahi operasyonlarından biri de saç ekimi. Özellikle de erkeklerin estetik bir görünüme kavuşmak ve kaybettikleri saçlarını geri kazanarak sosyal yaşamlarında daha özgüvenli şekilde hareket etmek için tercih edilen saç ekimi operasyonlarından, gelişen tekniklerle birlikte son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler ise bu operasyon hakkında birçok detayı merak ediyor. Eğer siz de saç ekimi hakkında bir araştırma yapıyorsanız ya da bu operasyonla ilgili detayları öğrenmek istiyorsanız saç ekimi operasyonu hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını verdiğimiz bu içerik tam size göre.

Saç ekimi yaptırdığım belli olacak mı?

Saç ekimi operasyonu hakkında en çok merak edilen konuların başında saç ekimi yapılıp yapılmadığını belli olup olmayacağıdır. Saç ekimi, estetik kaygılarla gerçekleştirilen bir operasyon olduğu için bu oldukça haklı bir sorudur. Günümüzde gelişen teknikler, saç ekimi operasyonlarındaki başarıyı artırdığı gibi işlemin sonuçlarının da oldukça doğal bir hale gelmesini sağlamıştır. Eğer saç ekimi operasyonu kişinin saç yapısına en uygun teknikle gerçekleştirildi ise ve transfer edilen saç kökleri doğal saçların çıkış yönüne göre transfer edildiyse kesinlikle saç ekimi yapıldığı belli olmayacaktır. Burada önemli olan kişiye en uygun yöntemin belirlenmesi, operasyonu gerçekleştirecek uzmanın kişinin cilt tipi, saç yapısı ve ekim yapılacak bölgenin her detayı dikkatli şekilde değerlendirilmelidir.

Saç ekimi işleminden sonra iz kalır mı?

Saç ekimi yaptıracak kişilerin merak ettiği bir diğer konu da saç ekimi operasyonundan sonra herhangi bir yara izi kalıp kalmayacağıdır. Bu da elbette hastaların estetik kaygıları ile ortaya çıkmış bir sorudur. Son dönemde gelişen teknoloji ile ortaya çıkan saç ekim tekniklerinin birçoğunda yara izi kalması söz konusu değildir. Daha doğrusu saç ekimi cerrahi bir operasyon olduğu için elbette cildinizde yara izi olacaktır ancak yeni teknikler bu yara izlerinin kesinlikle gözle görülür düzeyde olmamasını sağlar. Kısacası saç ekimi operasyonları uzman bir doktor ve ekip tarafından gerçekleştirildiği ve uygun bir yöntemle yapıldığı takdirde kesinlikle gözle görülür şekilde iz bırakmaz.

Saç ekimi için hangi mevsimi tercih etmeliyim?

Saç ekimi konusunda merak edilen en önemli detaylardan biri de operasyonun hangi mevsimde gerçekleştirilmesinin uygun olacağıdır. Elbette ki saç ekim operasyonu dört mevsim de gerçekleştirilebilir ancak iyileşme süresinin hızlanması, saç ekiminin daha başarılı sonuç vermesi ve operasyon sonunda hastanın daha konforlu hareket edebilmesi için önerilen bazı mevsimler de vardır. Saç ekimi için en çok tercih edilen mevsim kış olarak kabul edilir ancak kış mevsiminin soğuk hava koşulları kan dolaşımını yavaşlatacağından saç büyümesi döngüsünü zarara uğratabilir. Yaz mevsimi ise sıcak havalar nedeniyle yoğun terleme yaşanması ve bu nedenle de hem saç köklerinin hem de ekim yapılan bölgenin terden tahriş olma nedeniyle önerilmemektedir. Saç ekimi için en uygun mevsim ise ılıman ve nemli hava koşullarının hakim olduğu sonbahar ve ilkbahar mevsimleridir. Bu mevsimlerde aşırı soğuk ya da sıcak olmadığı için iyileşme süreci olumlu şekilde desteklenir, enfeksiyon riski azalır ve saç büyüme döngüsü korunmuş olur.

Saç ekimi işleminin tekrar etmesi gerekir mi?

Saç ekimi operasyonu doğru bir cerrah tarafından hastaya en uygun teknikle gerçekleştirildiğinde ve operasyon sonrası doğru bakım uygulandığında tekrar edilmesine gerek duyulmayan ömürlük bir işlemdir. Bu işlemin ömürlük olmasındaki en büyük etken ekim işlemi yapılacak olan bölgeye transfer edilecek greftlerin alındığı donör bölgenin genetik özellikleridir. Donör bölgeler (ense, kulak üstü bölgesi) saç dökülmesine neden olan DTH hormonuna duyarsız olan bölgelerdir. Bu nedenle de bu bölgelere “güvenli bölge” denilmektedir. Saç ekiminde greftler donör bölgeden alındığı için ekim yapılan alanda yeniden büyüyen saçlar da bu genetik özelliklere sahip olacağından, donör bölgedeki saçlarınız var olduğu sürece ekim yapılan alandaki saçlarınız da aynı şekilde kalıcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Kök Hücre Saç Ekimi: Saç Kaybı Tedavisinde Yenilikçi Çözüm

Related Posts