Genel

Saç Ekimi Sonrası PRP Uygulaması Neden Yapılmalı?

Saç ekimi işleminden sonra, işlemin tam başarıya ulaşması için yapılması gereken destek tedavilerin uygulanması da gerekir. Bu tedavilerden biri de PRP’dir. Saç ekimi sonrası uygulanan PRP saç büyümesini artırır. Ekim yapılan saçları daha güçlü bir hale getiren PRP yeni foliküllerin canlı kalmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda işlem sonrasında doku onarımını ve iyileşmeyi sağlamak için de PRP oldukça işe yarayan bir tedavi yöntemidir. PRP’nin bir diğer faydası da saç dökülmesini önlemesi ve tedavi etmesidir. 

PRP Saç Tedavisi Nedir?

Açılımı Platelet Rich Plasma olan PRP, kanda normalden birkaç kat daha yüksek trombosit kontrasyonları içeren kan plazmasıdır. PRP işlemi için ihtiyaç duyulan bu plazmalar hastanın kendi kanından elde edilir. Hastalardan işlem öncesinde kan alınır ve alınan bu kan laboratuvar ortamında işlemden geçirildikten sonra elde edilen kan plazması PRP enjeksiyonu için hazır hale gelmiş olur. Daha sonra bu plazma dökülen bölgeye enjekte edilir. 

PRP Saç Çıkarır mı?

PRP tedavisi genellikle ince telli ve güçsüz olan saç köklerini canlandırmak için uygulanan bir yöntemdir. Genetik olarak saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde de saç dökülmesini azaltmak için bu yönteme başvurulabilir. Ancak saçsız bölgede PRP uygulaması ile saç çıkarmak mümkün değildir. Çünkü bu yöntem saç köklerini güçlendiren ve canlandıran bir tekniktir ve kök olmayan bölgede herhangi bir etkisi yoktur.

Saç PRP Nasıl Yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrasında PRP tedavisinin uygulanması için saç ekimi işleminden sonra 10 gün beklenmesi gerekir. Tek bir seans PRP işleminin başarıya ulaşması için yeterli değildir. Bu nedenle genellikle 4 seanslık bir süreç planlanmalıdır. 10 günden sonraki ilk seansın ardından 1 ay 3 ay ve 6 aylık periyotlarda diğer seanslar gerçekleştirilebilir. PRP işlemi için kişiden kan alınır ve santrifüj yöntemi ile bu kan içerisindeki zengin plazma ayrıştırılır. Kafa derisine enjeksiyon yapılmadan önce herhangi bir acı hissedilmemesi için bölgeye lokal anestezik bir solüsyon uygulanır. Daha sonra mikro iğneler ile bu plazmalar saç köklerine enjekte edilir. 

PRP Saç Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

PRP tedavisinin en önemli faydası saç dökülmesini azaltması ve saç köklerini güçlendirmesidir. Saç ekimi sonrasında uygulanan PRP tedavisi ise hem nakledilen saç foliküllerinin canlılığını artırır hem de uyuyan saç köklerini canlandırır. Saç ekimi ile gerçekleşen doku nakli sonrasındaki iyileşme süreci de PRP tedavisi ile hızlanmış olur. Yara izlerini en aza indirgemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için saç ekimi sonrası PRP tedavisi uygulatmak oldukça önemlidir. PRP tedavisi ile saç büyümesi hızlanmış olur. Bu da ekim yapılan bölgedeki saçların daha çabuk uzamasına ve güçlü şekilde çıkmasına büyük fayda sağlar. 

PRP tedavisi yalnızca saç ekimi sonrasında değil, saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilere de uygulanabilir. Genetiğe ya da  hamileliğe bağlı saç dökülmeleri yaşayan kişilerin saç kökleri PRP ile güçlendirilerek saç köklerinin güçlenmesi ve dökülmenin azalması sağlanabilir. 

İlginizi çekebilir:Saç Ekimi Sonrası Beslenme: Yeni Saçların Sağlıklı Büyümesi İçin Nasıl Beslenmeli?

Related Posts