Genel

FUE Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

saçekimi

Saç ekimi son yıllarda en sık gerçekleştirilen estetik işlemlerden biridir. Özellikle de erkeklerin daha çok rağbet ettiği bu yöntem ile yaşa, genetik yatkınlığa ya da hormonlara bağlı olarak gelişen saç dökülmesi sorunu kalıcı olarak çözülmekte ve kişilerde saç dökülmesi nedeniyle ortaya çıkan özgüven kaybı, sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi problemler ortadan kaldırılmaktadır. Saç ekimi, gelişen teknoloji ile birlikte hastanın ihtiyaçlarına göre birçok farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerden biri de FUE saç ekimi yöntemidir. Peki FUE saç ekimi nedir ve nasıl uygulanır? Bu yöntemle ilgili merak ettiğiniz tüm detayları sizin için derledik. 

FUE Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

FUE saç ekimi yöntemi dünyada en çok kullanılan saç ekim yöntemidir. Ülkemizde de son 15 yıldır en sık tercih edilen yöntemlerden olan FUE’nin açılımı Follicular Unit Extraction’dır. FUE yönteminde hastanın saç derisine kesi yapılmaz ve bu nedenle de iyileşme süresi daha kısadır ve deri üzerinde herhangi bir dikiş olmadığı için işlem sonrasında dikiş izi problemi de olmaz. Bunlar da yöntemin en önemli artılarıdır. 

FUE saç ekimi dört aşamada gerçekleşir. İlk aşamada saç köklerinin alınacağı donör bölge tıraş edilir ve bu sayede saç köklerinin alınması kolaylaşmış olur. Ardından genellikle kulak üstü ya da ense bölgesi olarak belirlenmiş olan donör bölgeden 0.7 ya da 0.8 mm’lik mikromotor iğnelerle saç kökleri tek tek alınır. Saç kökleri toplandıktan sonra zarar görmemesi için özel bir solüsyona konur. Ardından transferin gerçekleşeceği bölge de lokal anestezi ile uyuşturularak ekim işleminin gerçekleşmesi için kanal açma aşamasına geçilir. Transfer bölgesine çelik uçlu özel aletler ile kanal adı verilen delikler açılır ve solüsyonda bekleyen saç kökleri bu deliklere tek tek transfer edilir. 

FUE saç ekiminde fire oranı oldukça düşüktür. Saç kökleri tek tek alındığından, donör bölgesi yeterli olmayan hastalarda sakal ya da göğüs bölgesinden de saç kökü alınabilir. FUE yönteminde iyileşme süresi oldukça kısadır ve bu nedenle de saç ekim bölgesinin doğal saç görünümüne kavuşması da oldukça kısa sürer. Son olarak bu işlemler lokal anestezi altında gerçekleştiği için gerekli hallerde operasyona ara verilerek daha sonra devam edilebilir.

FUE Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

FUE saç ekim yöntemi 18 yaş üzerindeki her hastaya uygulanabilir. Bu yöntem yalnızca erkeklerde değil kadınlarda da uygulanabilen bir saç ekim yöntemidir. Ancak işlem uygulanacak hastanın ek bir cilt hastalığı bulunması halinde yöntem beklenen sonucu vermeyecektir. Bu gibi bir probleminiz varsa öncelikle saç ekim işlemini gerçekleştirecek doktorunuz ile görüşerek neler yapabileceğinizi planlamalısınız. 

FUE Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

FUE saç ekimi sonrasında iyileşme süresi oldukça kısadır ancak yine de operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Öncelikle işlemden sonra ekim yapılan bölge 2-3 gün sargıda kalır. Ardından işlemden sonraki 2 hafta bölgenin su ile temas etmemesi gerekir. İşlem sonrasında 7 gün boyunca alkol ve sigara tüketmemeniz gerekir. Ayrıca kesinlikle kan sulandırıcı ilaç kullanılmaması gerekir. İşlem sonrasında 3 ay boyunca güneşlenme, solaryum, hamam ve sauna gibi işlemlerden de kesinlikle uzak durmanız gerekir. Saç ekim işleminden sonraki 1 ay boyunca yüzmek, spor yapmak ya da ağırlık kaldırmaktan da kaçınmanız gerekir. İşlem sonrasında yapmanız ve yapmamanız gereken diğer tüm detaylar doktorunuz tarafından sizinle detaylı şekilde paylaşılacaktır. 

FUE Saç Ekimi Fiyatları

Diğer yöntemlere göre başarı oranı yüksek ve iyileşme süresi kısa olan FUE yöntemi en sık tercih edilen saç ekim yöntemidir. FUE saç ekim yönteminin fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için merkezimizi arayabilir ya da web sitemiz üzerinde yer alan ön muayene formunu doldurabilirsiniz.