Genel

Sakal Ekimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

sakalekimi

Tıpkı saç ekimi gibi erkekler arasında popüler olan ve sık tercih edilen estetik operasyonlardan biri de sakal ekimi işlemidir. Sakal ekimi işleminde de donör bölgeden alınan greftler sakal bölgesinde istenilen alana nakledilir. Böylelikle sakalların daha doğal ve yoğun görünmesi sağlanır. Saç ekimi kadar ilgi gören sakal ekimi işlemi hakkında en sık sorulan soruların yanıtlarını merak edenler için yanıtladık.

Sakal Ekimi Kesin Sonuç Verir mi?

Sakal ekimi işlemi ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri bu işlemin kesin sonuç verip vermediğidir. Sakal ekimi işlemi de tıpkı saç ekimi işlemi gibi yetersiz sakal ya da bıyık olması durumunda uygulanan bir işlemdir. Sakal ekimi işlemi de uygun donör bölgesinden sağlıklı köklerin elde edilmesinden sonra istenen bölgeye transfer edilmesi ile gerçekleşir. Tıpkı saç ekimi gibi sakal ekimi de kalıcı ve ömür boyu kullanılabilen kesin sonuçlar veren bir işlemdir. İşlem sonrasındaki 2-3 haftalık süreçte yaşanan dökülmelerin ardından 6 ay tamamlandığında son görünüm elde edilecek ve yeniden dökülme olmayacaktır.

Sakal Ekimi Ne Kadar Sürer?

Sakal ekimi işlemi hakkında sık sorulan sorulardan bir diğeri de bu işlemin ne kadar süreceğidir. Sakal ekimi işleminin süresi hakkında kesin bir zaman dilimi belirtmek mümkün değildir. İşlem süresi belli kriterlere göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin donör bölgeden ne kadar greft alınacağı, ekilecek alanın büyüklüğü gibi etkenler süreyi değiştirecektir. Aynı zamanda işlem öncesi muayenede sakal bölgesinde istenen sakal yoğunluğuna ulaşmak için birden fazla seans uygulanması gerektiği de belirlenebilir. Ancak ortalama değerlere bakıldığında bir sakal ekimi seansının 2 ila 5 saat arasında sürdüğü söylenebilir. 

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Sakal ekimi işleminde uygulanan işlem prosedürü saç ekimi ile aynı şekilde ilerlese de iyileşme süreci çok daha farklı bir şekilde gerçekleşir. Öncelikle işlem yüz bölgesine uygulandığı için iyileşme süreci çok daha uzun sürede gerçekleşir. İşlem sonrasında açılan kanallarda kabuklanma ve kızarıklıklar görülecektir. Bu kabuklanmalar doktorunuzun önerdiği sakal yıkama yöntemleri ve uygun krem uygulamaları ile ortalama 1 hafta sonrasında sona erer. İşlem sonrasında ilk 3 gün istirahat etmeniz ve bölge ile fiziksel temastan kaçınmanız oldukça önemlidir. Sakal ekiminde de kanallarda iyileşmenin hızlı gelişmesi için terlemeden kaçınmanız gerekir. Bu nedenle de egzersiz, güneşlenme ve cinsel ilişki gibi aktivitelerden ilk 1 hafta uzak durmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır. 

Sakal Ekimi Sonrası İz Kalır mı?

Sakal ekimi konusunda merak edilen en önemli konulardan biri de işlemin herhangi bir iz bırakıp bırakmayacağıdır. Bu konudaki hassasiyet işlemin yüz bölgesine uygulanmasından ileri gelir. Sakal ekimi işleminde kullanılan son teknoloji yöntemler bu işlemin oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Her ne kadar işlem sırasında greft ekim alanında kanallar açılsa da iyileşme süreci tamamlandıktan sonra uygun yara bakımının yapılması halinde bölgede herhangi bir iz kalması mümkün değildir. Daha detaylı bilgi almak için Anatolia Hair Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kök Hücre Saç Ekimi: Saç Kaybı Tedavisinde Yenilikçi Çözüm