Genel

Dhi Saç ekimi ile Fue Arasındaki Farklar Nelerdir

sacekimi

Saç ekimi işlemine olan ilginin gün geçtikçe artması, saç ekimi teknolojilerinin gelişmesine ve çeşitlenmesine neden olmaktadır. En popüler saç ekim tekniklerinden biri olan DHI saç ekimi de başarı oranı yüksek yöntemlerden biridir. Peki bu yöntemi diğerlerinden farklı kılan özellikler nelerdir?

DHI Saç Ekiminin Genel Özellikleri

DHI saç ekimi yöntemi kısaca mikro FUE yönteminin bir alt grubu olarak tanımlanabilir. DHI yönteminde saç kökleri donör bölgeden tek tek özel bir kalemle alınır ve alınan greftler nakil yapılmak üzere yine tek tek kalemlerin içerisine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra nakil işlemi 40 – 45 derecelik açılarla ekim yapılacak bölgeye nakledilir. Yerleştirme işlemi başlamadan önce saç köklerinin hangi yön ve açıda yerleştirileceği belirlenir ve özel itme özelliği olan kalemlerle kökler nakledilmeye başlanır. 

DHI Saç Tekniğini Diğerlerinden Üstün Kılan Nitelikler

DHI saç ekimi tekniğini diğer yöntemlerden üstün kılan bazı özellikler bulunur. Bu özellikler şunlardır;

  • DHI tekniği ile alınan saç köklerinin dışarıda bekleme süresi çok daha az olduğu için saç köklerinin sağ kalma oranı çok daha yüksektir. 
  • Bu yöntemde kesi alanı daha az olacağı için kanama riski minimum düzeydedir. Aynı zamanda bu durum iyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşmesine neden olduğundan, kişi işlem sonrasında günlük yaşamına çok daha kısa sürede dönebilir. 
  • Bu teknikle traşsız saç ekimi gerçekleştirmek daha kolaydır. 
  • DHI yöntemi teknisyenlerin değil DHI sertifikalı doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Bu da daha profesyonel ve sağlıklı bir operasyon süreci anlamına gelir. 
  • Saç kökleri donör bölgeden alındıktan sonra organ naklinde yaygın kullanılan özel koruyucu çözeltide saklanır ve bu da saç köklerinin sağlıklı kalma oranını %100’e kadar yükseltir. 
  • Donör bölgeden daha az sayıda saç grefti alındığı için DHI yöntemi en hassas saç ekimi yöntemidir. Bu da işlem sonrasında yara izi kalmamasına neden olur.

DHI mi FUE Sapphire mi?

FUE Sapphire yöntemi de sık tercih edilen bir saç ekimi tekniğidir. Saç ekimi yaptıracak kişiler genellikle bu iki yöntem arasında kalıyor ve hangi tekniği tercih edecekleri konusunda kararsız kalabiliyor. Öncelikle bu iki yöntem arasındaki temel fark uygulama yöntemidir. DHI yöntemi tıraşsız şekilde uygulanabilirken FUE Sapphire tekniğinde bölgenin tıraş edilmesi gerekir. DHI tekniğinde tek seansta ortalama 5000 greft ekilebilirken FUE Sapphire tekniğinde bu rakam 6000’den fazla olabilir. FUE Sapphire tekniğinde iyileşme süreci DHI tekniğine göre daha fazla zaman alabilir. Sapphire yönteminde daha geniş bir alana ekim yapılabilirken DHI yönteminde ise dar alanlarda bile sık ekim yapılabilir. Görüldüğü gibi bu iki yöntem de kendine göre belli avantajlara sahiptir. Bu iki yöntemden hangisini seçeceğiniz ise doktorunuz tarafından işlem öncesinde yapılacak ön değerlendirme sonrasında daha net şekilde ortaya çıkacaktır. Bu nedenle herhangi bir yönteme karar vermeden önce mutlaka ön muayeneden geçmeniz gerekir. 

DHI Tekniği Sonrası İyileşme Süreci

DHI tekniği ile saç ekimi sonrasında 15 güne kadar ekim yapılan bölgede kızarıklık ve kabuklanma görülecektir. İşlemden sonraki 1 ile 3 aylık sürede de şok dökülme adı verilen evre yaşanır. İşlemin tam sonuç vermesi ise toplamda 1 yılı bulacaktır. İyileşme sürecinin daha hızlı gelişmesi için ilk 3 gün ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak, sigara içmemek ve bölgeyi suyla temas ettirmemek önemlidir. İlk 15 günlük süre boyunca da havuza ya da denize girmekten kaçınmak, ılık ya da soğuk su ile duş almamak ve işlem yapılan bölgeyi direkt güneş ışığından korumak önemlidir. 

İlginizi çekebilir: Saç Ekimi Hakkında En Çok Sorulan Sorular