Saç Ekimi

DHI Saç Ekimi Nedir?

Direct Hair Implantation kelimelerinin baş harflerinden oluşan DHI doğrudan saç ekimi anlamına gelmektedir. Bu saç ekimi yönteminde Choi adı verilen bir implanter kalem kullanılmaktadır. Bu cihaz sayesinde tek tek toplanan saç kökleri otomatik olarak ekim yapılacak alana yerleştirilir. Bu yöntemde kalınlıkları 0,6 ile 1 mm arasında değişen cerrahi kalem sayesinde alınan donör saç kökleri temizleme işlemine tabi tutulduktan sonra mikro kanal açılmasına gerek kalmadan direk olarak ekim yapılması planlanan bölgeye nakledilebilir. Diğer saç ekim yöntemlerinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilen bu süreç, DHI tekniğinde tek aşamada gerçekleşmektedir. Bu sebeple de doğrudan saç ekimi olarak adlandırılmaktadır.

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

DHI saç ekimi öncelikle donör bölgede bulunan saç köklerinin özel bir tıbbi cihaz ile gevşetilerek toplanması ile başlamaktadır. Bu aşamada donör köklerin tek tek toplanması söz konusu olmaktadır.

İşlemin ikinci adımında ise alınan donör saç köklerinin ayrıştırılması bulunur. Çünkü donör bölgeden alınan saç köklerinde bir parça doku ve saç kökü bulunmaktadır. Daha sonrasında saç kökleri sınıflandırılır.

DHI saç ekimi yönteminde sonucun en doğal halinde olması için ekimin yapılacağı bölge ve açı belirlenir.

Saç ekim aşamasında ise öncelikle toplanan saç kökleri implanter kalem içerisine tek tek yerleştirilmektedir. Daha sonrasında ise Saç kökünün kalınlık yapısına uygun olan kalem uçları ile ekim işlemine başlanır.

DHI tekniğinde saç köklerinin nakledilmesi için kesi uygulanmasına gerek bulunmamaktadır. Bunun yerine deride yuvarlak yuvalar oluşturularak donör bölgeden alınan saç kökleri bu yuvaların içerisine yerleştirilir. Saç köklerinin yerleştirilmesi bittikten sonra ise saç derisi hızlı bir iyileşme dönemine girer.

FUE ile DHI Arasındaki Farklar

DHI ile FUE sa. ekimi yöntemleri arasındaki ilk fark DHI yönteminin daha uzun sürelerde uygulanmasıdır. Genellikle FUE tekniğinde işlemin tamamlanması için 6 saat yeterli olurken, DHI tekniğinde hastaların bu işleme 2 günde ve altışar saat ayırmaları gerekiyor.

DHI tekniğinde saç kökleri alındıktan sonra sadece birkaç dakika içinde naklediliyor. Bu durumda saç köklerinin daha sağlıklı olmasını ve zarar görmemesini sağlıyor.

DHI tekniği ile saçların tamamen dökülmediği alanlara FUE tekniğine göre daha rahat ekim yapılmaktadır. Ayrıca DHI tekniğinde FUE tekniğine göre daha sık saç ekimi yapılabilmektedir.