Saç Ekimi

Kadınlar İçin Saç Ekimi

Her ne kadar saç ekimi denildiğinde akla ilk gelen erkekler olsa da kadınlarda da saç dökülmesi son derece yaygın görülen bir durumdur. Kadınların yaşadığı saç dökülme sorunu erkeklerden farklı olduğu için de kadın saç ekimi farklı teknikler ile uygulanmaktadır.

Kadınlarda Saç Ekimi Erkeklerden Farklı mıdır?

Erkeklerde saç ekiminin yapılması için saçların kazıtılması gerekmektedir. Ancak kadınlara uygulanan saç ekiminde bunun yapılmasına gerek yoktur. Bunun yerine ense bölgesinde kullanılacak olan donör alanın kazıtılması yeterli olmaktadır. Bu alanda küçük olduğu için herhangi bir estetik sorun yaratmaz.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlara uygulanan saç ekimi tekniği FUE olmaktadır. Bu teknikte saçlar tek tek ekildiği için elde edilen görünüm çok daha doğal olmaktadır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu işlemde öncelikle hastaların belirlenen donör bölgesinde sağlıklı saç kökleri toplanır ve sonrasında sorunlu bölgelere tek tek ekilir. 6 ile 8 saat arasında değişen bir sürede gerçekleşen kadınlarda saç ekimi seanslarının genellikle 1 kez uygulanması yeterli olmaktadır. Bu süre içerisinde donör saç köklerinin alınması 3 saat sürerken, ekimin gerçekleşmesi için hazırlanması gereken kanalların hazırlık aşaması ise 1 saat sürmektedir. Donör saç köklerinin ekim işlemi ise yine 3 saat sürmektedir. Seansın arkasından ise hastalar evlerine dönebilir.

Saç ekiminde sonra hastalar pansumanlarının yapılması için yeniden çağrılmaktadır. Ayrıca hastaların ilk 3 gün saçlarını yıkamamaları gerekir. Uygulamanın yapıldığı ilk haftada hastaların alın bölgesinde şişlik ve ense bölgesinde kızarıklık görülebilir. Bu durum beklenen ve normal bir durumdur. Hastaların işlerine dönmesi için ise 10 gün geçmesi gerekir.

Traşsız Saç Ekimi Nedir?

Kadınlar estetik kaygılardan dolayı genellikle traşsız saç ekimini tercih etmektedir. Traşsız saç ekiminde tüm saçların kazıtılmasının yerine sadece donör bölgenin kazıtılması yeterli olmaktadır. Ancak bu yöntemde uzun saçların içerisinde saç ekimi yapılmasından dolayı sağlıklı saç köklerinin de zarar görmesi söz konusu olmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca tıraşlı saç ekimi önerilmektedir.