Genel

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

trassızsacekımı

Saç ekimi operasyonları konusunda hastaları endişelendiren bazı konular vardır. Bu konuların başında da estetik kaygı nedeniyle işlem sırasında saçlı bölgenin tıraş edilmesi gelir. Kişi, saç ekimi yaptıracağı zaman saçlarının tamamının ya da bir kısmının tıraş edilmesinden rahatsızlık duyabilir ve bu süreci kendisini sosyal yaşamdan uzaklaştırarak geçirmek isteyebilir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bazı saç ekimi operasyonları tıraşsız şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak tıraşsız ekim yönteminde de kafanın tamamı olmasa da köklerin alınacağı bölgenin bir miktar tıraş edilmesi şarttır. Burada iki farklı yöntem benimsenir. Bunlardan biri yalnızca ensenin tıraş edildiği amerikan tıraşı tarzındaki yöntem diğeri ise saçlı bölgenin arasından bazı yerlerin tıraş edildiği pencere şeklindeki kısmi tıraş yöntemidir. Bu şekilde donör bölgeden saç kökleri alınır ve saçsız bölgeye nakledilir. 

Tıraşsız Saç Ekimi Kimlere Hitap Eder?

Tıraşsız saç ekimi yöntemi saçlarını kestirmek istemeyen ya da uzun saçlı hastalar için oldukça uygun bir yöntemdir. Saç ekimi işlemi yalnızca erkeklere değil kadınlara da uygulanan bir yöntem olduğu için tıraşsız saç ekimi özellikle de kadınlara fazlasıyla hitap eder. Ayrıca saç dökülmesi yalnızca saç çizgisi ve tepe noktasında olan yani saç dökülmesi yoğun olmayan hastalar için de bu yöntem oldukça uygundur. 

Tıraşsız Saç Ekimi Avantajları Neler?

Tıraşsız saç ekimi işleminin en önemli avantajı bu işlemin kişinin sosyal yaşamını sekteye uğratmamasıdır. Operasyon sırasında saç tıraş edilmediği için mevcut saç stili korunur ve bu da daha doğal bir görünüm elde edilmesi için avantajdır. Uzun saçlı erkekler ve kadınlar için tercih edilebilir bir yöntemdir. Donör alanda gerçekleşen kabuklanmalar saç tamamen kısaltılmadığı için fazla dikkat çekmez. Tıraşsız saç ekimi lokal anestezi ile gerçekleştirilir ve hastalar herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

Tıraşsız Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıraşsız saç ekimi işleminden 10 gün öncesinde tüm kan sulandırıcı ilaçların alımı durdurulmalıdır. Aynı şekilde enerji içeceği gibi ürünler de yine 10 gün öncesinden itibaren tüketilmemelidir. Yeşil çay ve diğer bitki çaylarının tüketimi sonlandırılmalıdır. Sürekli kullandığınız herhangi bir ilaç varsa bu durumu mutlaka doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Operasyondan 5 gün öncesinde alkol tüketimi ve vitamin alımları sonlandırılmalıdır. Kan sulandırıcı özelliği nedeniyle kahve tüketimi de 5 gün öncesine kadar azaltılmalı ya da tamamen bırakılmalıdır. Operasyon sırasında ise dikkat edilmesi gereken en önemli konu kanama  kontrolünün etkin şekilde gerçekleştirilmesidir. Tıraşsız bölgede kanama gerçekleşirse sızan kan saç tellerine yapışabilir ve bu da iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıraşsız saç ekimi sonrasında da diğer tüm tekniklerde olduğu gibi doktorunuzun size söylediği direktiflere eksiksiz uymanız gerekir. Bu direktiflere uymanız iyileşme sürecinin hızlı şekilde gerçekleşmesi için ve operasyonun tam bir başarıya ulaşması açısından oldukça önemlidir. Tıraşsız saç ekimi sonrasındaki ilk 3 gün bölgeyi kesinlikle su ile temas ettirmemelisiniz. Aynı şekilde işlem sonrasında bölgeyi her türlü darbeden korumanız gerekir. Bölgeye ekilen saç köklerinin uyum sağlaması için bölgeyi temiz tutmanız çok önemlidir. Ancak bölge temizliği için doktorunuzun size önerdiği ürünleri kullanmanız gerekir. İşlemden sonraki 3 gün hafif dik bir pozisyonda yatmanız önerilir. İşlem sonrasındaki 2 ay boyunca saç kesimi yaptırmamanız gerekir. Son olarak alkol / sigara tüketimi, güneşlenme, fiziksel aktiviteler gibi konularda doktorunuzun önerilerini dikkate almanız gereklidir. 

İlginizi Çekebilir: Saç Ekimi Sonrası Komplikasyonlar: Beklenmeyen Durumlar ve Nasıl Başa Çıkılır?