Genel

DHI Saç Ekimi Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

dhisaçekimiyöntemi

Saç dökülmesi ve saç kaybı kadın ya da erkek fark etmeksizin kişilerin sık yaşadığı problemlerden biridir. Bu problem birçok farklı nedenle ortaya çıkabilmektedir. Genetik yatkınlık, hormonal nedenler, beslenme ve bakım gibi çevresel etkenler gibi birçok neden saç dökülmesi ve saç kaybına neden olabilmektedir. Bu problemin çözümü için zaman içerisinde farklı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin en etkili olanı ise saç ekimi olarak kabul edilmiştir. Saç ekimi uygulamasında da farklı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri de DHI Saç Ekimi yöntemidir. DHI yöntemi hakkında merak ettiğiniz tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz. 

En Yeni Saç Ekimi Yöntemi: DHI Saç Ekimi

Direct Hair Implantation olarak isimlendirilen DHI saç ekim yöntemi, son yıllarda en sık tercih edilen saç ekimi uygulamalarından biridir. DHI yönteminde kişinin kendi ense bölgesinden alınan saç kökleri ekim işlemi için tercih edilir. Bu işlemde son teknoloji mikromotor cihazlar kullanılır. Bu cihaz ile ense kökündeki sağlıklı saç kökleri tek tek çıkarılır ve canlılığını kaybetmemesi açısından özel bir solüsyon içerisinde saklanır. Kök çıkarma işleminin tamamlanmasının ardından ekim işleminin yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanır ve ekim işlemi gerçekleştirilir. DHI yöntemi öncesinde kişiye en uygun olabilecek saç tasarımı belirlenir. Ekilecek saç kökleri de bu tasarıma uygun şekilde saçların çıkış yönüne uygun şekilde transfer edilerek doğal bir görünüm elde edilir. 

DHI Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir?

DHI yöntemi, saç dökülmesi ya da saç seyrelmesi yaşayan ve yeterli miktarda donör saç köküne sahip olan tüm kişilere uygulanabilmektedir. DHI yöntemine uygun miktarda donör saç kökünün var olup olmadığı işlem öncesinde doktor tarafından gerçekleştirilecek değerlendirme aşamasında tespit edilir. Bu değerlendirme aşamasında operasyonun uygulama süresi, oluşabilecek risklerin neler olduğu ve ne kadar greft sayısına ihtiyaç duyulduğu net şekilde belirlenir. DHI yöntemi saç traşı yapılmadan da uygulanabildiği için kadınlara da rahatlıkla uygulanabilmektedir. 

DHI Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

DHI yönteminin birçok avantajı bulunur. Bu avantajları şunlardır;

  • DHI yöntemi ile gerçekleştirilen saç ekimi ile ekilen saçların ömür boyu kalıcılığı bulunur.
  • DHI yöntemi ile saç ekimi traşsız şekilde gerçekleştirilebilir.
  • DHI yönteminde greft ekimi için kanal açma işlemine gerek yoktur. Bu sayede saç ekimi işlemi sırasında yaralanma ve kesik izleri oluşmaz. 
  • DHI yöntemini gerçekleştirmek için genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. 
  • Bu yöntem ile gerçekleştirilen saç ekimi işlemi sonrasında uzun süreli ağrı yaşanmaz ve iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşir. Bu da işlem sonrasında günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz.
  • DHI saç ekimi prosedürü genellikle risksiz olarak değerlendirilmektedir. 
  • DHI yönteminde kullanılan özel cihazlar sayesinde canlı dokulara sahip olan greftler bekletilmeden hemen istenilen bölgeye ekilebilmektedir. 
  • DHI yöntemi ile saç kökleri birbirine çok yakın alanlara ekilebilir. Bu da sık, doğal görünümlü ve gür saçların uzaması anlamına gelir. 

DHI Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

DHI yöntemi ile saç ekimi sonrasında iyileşme süreci diğer saç ekimi yöntemlerine göre çok daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Bu teknik uygulandıktan sonra hasta merkezden hemen taburcu edilir. Ortalama iki günlük bir istirahat döneminin ardından kişi normal yaşantısına dönebilmektedir. İşlem sonrasındaki tam iyileşme ise yaklaşık 2 haftada gerçekleşir. Tüm sürecin tamamlanması ise ortalama 1 yıl sürer. İşlem sonrasında ilk birkaç hafta bölge ile fiziksel temastan kaçınmanız önerilir. 3-4 günlük sürede saç ekimi yapılan bölgeyi su ile temas ettirmemelisiniz. Yine operasyon sonrasında o bölgeye herhangi bir kimyasal ürün kullanmamanız önerilir. Kullanacağınız saç bakım ürünleri konusunda doktorunuza mutlaka danışmalısınız. DHI yöntemi uygulandıktan sonra saçınızın doğal bir görünüme kavuşması ortalama 6 aylık bir süre alır.

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Saç Ekiminde Anatolia Hair Clinic’i Tercih Etmeniz İçin 4 Neden” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.